Okullu Olduk!!!!

Sınırlı Sorumlu Ankara Başka Bir Okul Mümkün Eğitim Kooperatifi olarak bugün girdiğimiz ihaleyi kazandık ve artık bir okul binamız var. Ankara BBOM Okulu ilk öğrencileriyle Eylül 2014’te buluşacak.

 Okulumuz

Okulumuz

Okulumuz Ankara Gölbaşı İncek köyünde. Üç binadan oluşuyor. Bunları “öncesi” fotoğrafları olarak kabul edebiliriz. Yapacağımız mimari çalışmanın ardından bu okulun çehresi çok değişecek, ama şirinliği baki kalacak.

photo 3-2

Burası da anaokulumuz

Burası da anaokulumuz

Bu yazının amacı mutluluğumuzu sizlerle paylaşmak, sistemi biraz anlatıp yaşadığımız heyecan dolu süreci aktarmak.

BBOM modelinin temel ayaklarından biri özgün finansman. Bunu da kooperatifleşmeyle başarıyoruz. İstanbul’da kurulmuş olan BBOM Derneği farklı şehirlerde kurulan ve kurulacak BBOM kooperatiflerine eğitim, mimari gibi konularda destek oluyor. Okulları, kooperatifler kuruyor. Kooperatiflere, okula çocuğu giden aileler üye olmak zorunda. Ancak üyelik onlarla sınırlı değil. Çocuğu olsun olmasın herkes BBOM Kooperatiflerine üye olabilir. Tüm üyeler eşittir, maddi katkıya üyelerin oluşturduğu Genel Kurul’da karar verilir. Kooperatif hiç aidat almayabilir. Çocuğunu okula gönderenler eğitim ücreti öderler, göndermeyenler ödemezler. İsteyen burslular için eğitim ücreti ödeyebilir.

Kısacası kooperatifleşmeden BBOM Okulu kurulamıyor. Bu sebeple de bu adım her zaman gündemimizdeydi. Bundan yaklaşık 10 gün önce Finans Grubundaki arkadaşlarımız eski bir köy okulunun ihaleye çıkacağını öğrendiler. İhaleye girebilmek için tüzel kişiliğe ihtiyaç duyduğumuzdan çok kısa bir sürede kooperatifi kurma adımını attık. Bu maraton, 4 Şubat’ta gece 7’de başlayıp sabah 4’te biten bir toplantıyla başladı. 5 Şubat’ta yine toplantıdaydık. Bir önceki gün fizibilite çalışması yapan arkadaşlarımız raporlarını paylaştılar. Kooperatifleşme için atılacak adımları planladık. 6 Şubat’ta evraklarımızı hazırladık ve 7 Şubat sabahı noterde buluştuk. Ardından 3 iş günü sürecek bir koşturmaca başladı. Aslında çok daha uzun sürecek bu süreçte bize yardımcı olanları anmamız gerekiyor. Gerek Kooperatifler Birliğinde gerek ATO’da bize yol gösterenler olmasaydı kuşkusuz bu süreci tamamlayamazdık. İstanbul BBOM Derneği ve Bodrum BBOM Kooperatifi her daim yanımızdaydılar. Her türlü sorumuza yanıt verdiler. Tabii toplantılar sırasında çocuklarımıza bakan aile üyelerimize, stresimizi paylaşan çocuklarımıza, e-posta grubumuz üzerinden destek veren tüm arkadaşlarımıza teşekkür etmeyi de unutmamalıyız.

Kooperatifimiz kurulduktan sonra bu sabah ihaleye girdik. Daha önceki fizibilite çalışmalarımızda ve okula yaptığımız ziyaretlerde uygun gördüğümüz bir rakam üzerinden 10 yıllığına yapılan ihaleyi kazandık. O anki mutluluğumuzu anlatmaya kelimeler yetmez. Ardından arayan soran, çeşitli şekillerde yardım teklif eden güzel insanları da görünce okulumuzun gerçekleşeceğine daha da inandık.

Önümüzdeki süreçte mimar ve müteahhit gönüllülerimizle ve ulaşabilirsek emekli MEB müfettişleriyle okulumuzu gezecek ve bir plan yapacağız. Bu planı da göz önünde bulundurarak kira sözleşmesini imzalayacağız. Ardından da en kısa zamanda kooperatifimize üye kazandırmak ve okulumuzu tanıtmak için çalışmalara başlayacağız.

Bu amaç için küçük diye nitelenebilecek bir katkı yok. Her tür katkı bizim için çok önemli. Şu aşamada çevrenize BBOM Okulunun Eylül 2014’te açılacağından bahsetmeniz veya yapacağımız tanıtım için bir afiş asmanız bile çok değerli. Yolumuz açık olsun.