S.S. Ankara BBOM Kooperatifi Kurulma Süreci

2014’de BBOM Ankara okulu açılıyor!

Hem de dört iş gününde oldu her şey. Nasıl mı?

Eski bir köy okulunun ihaleye çıkacağını öğrendik. Tam beş iş günümüz vardı ihaleye girebilmek için. İhale şartlarından en önemlisi tüzel kişilik olabilmekti. İmkânsız gibiydi bizim için. Salı günü yaptığımız toplantının ardından, Çarşamba günü geniş katılımlı bir toplantı yaptık. İki seçeneğimiz vardı, birincisi mevcut bir yapı üzerinden gitmek, ikincisi yeni bir kooperatif açmak. İlk seçenek için bir gün zaman verdik ve süreç olumsuz ilerleyince hemen ikinci seçenek için işe koyulduk.
Nasıl kooperatif açılır?
İçimizde bu konuda uzman hiç kimse yoktu (Bodrum Kooperatifinin yardımları kuşkusuz çok işimize yaradı). Burada anlatacaklarımız yasal olarak istenenlerdir. Bizim yaşadığımız deneyim bu yazıdan biraz daha farklı gerçekleşti. Ama her kent için farklı deneyimler olacaktır.Burada anlattıklarımız, BBOM kent eğitim kooperatiflerini kurma sürecinde, bizden sonra yola çıkacaklar için kendi deneyimlerimizi aktarma çabamızdır.
1. Adım: Kooperatif için yedi kurucu üye gerekli.
2. Adım:Kooperatifçilik Gen. Md. sermayenin en az dörtte birinin kurulacak kooperatif adına açılan banka hesabına yatırıldığını gösterir belge istiyor. Ama ticaret odası ayrıca bu paranın bloke edildiğine dair bir yazı istiyor. Bu nedenle her kurucu üye, bir banka hesabına, kooperatif kuruluş sermayesi olarak 100 lira yatıracak, paranın en az ¼’ü bloke edilecek. Buna dair dekontta her üyenin ismi ve yatırdığı miktar yazacak. Banka bu paranın bloke edildiğine dair yazıyı verecek. Dekonttan iki nüsha alınmasında fayda var hem ticaret odası hem de Koop. Genel Md. orijinalini ister.(Biz maalesef bunların çoğunu süreç içerisinde öğrenmek durumunda kaldık). ATO (Ankara Ticaret Odası) şahıs hesabını kabul etmiyor, vergi dairesinden potansiyel vergi numarası almamızı istedi ancak vergi dairesi de eğitim kooperatiflerinde böyle bir uygulama olmadığını söyledi. Bu süreci yaşadığınız ilin ticaret odasıyla çözdükten sonra işlem yapmanızı öneririz. Bu konuda bazı bankalar da kolaylık sağlayabiliyor, önceden araştırılması iyi olabilir.Kooperatif işlerinden anlayan bir banka şubesi belirlenmeli. Kooperatif deneyimi olmayan banka şubesi uygulamaları bilmez ve güçlük çıkarır.
3. Adım: Mart 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş bir sistem var. Ticaret odaları Bakanlık talimatıyla MERSİS üzerinden işlem yapmak zorunda. MERSİS üzerinden giriş yaparak, Eğitim Kooperatifi ana sözleşmesi doldurulmalı. Burası özellikle önemli: Kooperatifçilik Gen. Müdürlüğünün yayınladığı tip sözleşmenin aynısı olan bu sözleşme ile işlemlerinizi yapmalısınız. Öncelikle MERSİS’te kayıt oluşturulur. Çeşitli Nace kodları giriyorsunuz (iş tanımına en uygun en fazla 5 adet NACE kodu girilmeli) bu kodları ve tanımlarını not edin daha sonra işinize yarayacak. Sistem size bir talep numarası verir. MERSİS sizi randevuya aktarıyor ve randevu alıyorsunuz. Sistemi kapatmadan oradaki ana sözleşmeyi indirmeniz gerekiyor.
4. Adım: İndirdiğiniz ana sözleşme ile birlikte kurucu olacak yedi ortak (Nüfus cüzdanlarınızı unutmayın) Noterde hazır bulunmalı. (Bir kişi de yedekte olmalı aksilikler çıkabiliyor). Noter seçiminde bankadaki tavsiyemiz burada da geçerli kooperatif işlemi yapmış olanını seçin. Ana sözleşmenin dört tane noter onaylı suretini alıyorsunuz. Yönetim kurulu üyeleri imza beyannamesi çıkartıyor. Notere gitmeden önce adres göstereceğiniz ofisi ve yönetim/denetim üyelerini belirleyin. Gerçi bunları bir önceki aşamada MERSİS girişinde de yazmış olmanız gerekiyor. Yönetim kurulunu her aşamada bizzat imza vermek için hazır bulanabilecek kişilerden belirleyin).
5. Adım: Noterden onaylattığınız evraklarınızla birlikte Koop. Gen Müdürlüğüne doğru yol alın. (Posta ile de olabilir) Gerekli belgeler:
• Ana sözleşmenin 2 adet ıslak imzalı noter onaylı, 4 adet fotokopi ile toplam 6 adet örneği.
• Koop Gen. Md. verilmek üzere başvuru dilekçesi.
• Kooperatif kuruluş bilgi formu,
• Banka dekontu.
• Yönetim ve denetim kurulu üyelerinin adli sicil kaydı.
• Yönetim ve denetim kurulu üyelerinin sözleşme maddelerindeki şartları taşıdığına dair ıslak imzalı dilekçe.
Evrak kabulde incelenen evraklarda eksik yok ise müdürün de onayıyla buradaki işleminiz bitiyor.
6. Adım: Şimdi Koop. Gen. Md.’den aldığınız izin yazısı ve ana sözleşme ile Ticaret Odasına gidiyorsunuz. İlk olarak MERSİS talep numarası ile size verilen randevu gününde MERSİS bölümünde işleminiz başlıyor. Randevunuz kaçta olursa olsun sabah erkenden giderseniz öncelik sizin oluyor. Burada ana sözleşmede doldurduğunuz detaylar inceleniyor. Uygunsa onaylanıyor değilse ret masasına gönderiliyorsunuz. Pasif durumdaki MERSİS girişiniz aktif hale getiriliyor. İnternetten MERSİS’e girip gerekli düzeltmeleri yapıp onaya göndermeniz gerekecektir. Bu aşamada bu işlemi hemen gerçekleştirmeniz için yanınızda internete bağlanabileceğiniz bir bilgisayarınız olmalı yada telefonla ulaştığınızda MERSİS’e şifre ile girerek, gerekli düzeltmeyi yapabilecek, hazırda bekleyen bir arkadaşınız olmalı.Bu aşamada istenen belgeler:
• Kooperatifçilik izin yazısı.
• Mersis çıkışlı noter imzalı ana sözleşme.
• Banka bloke dekontu ve yazısı.
• İmza beyannamesi.Ticaret sicil harcı makbuzu.
• Dilekçe. Nace kodlarını ve tanımlarını bu dilekçede dolduracaksınız, yönetim kurulundan iki kişinin imzası gerekecek.
7. Adım: MERSİS’ten aldığınız ana sözleşme onayıyla sicil kaydı yaptırıyorsunuz. Bu sizin koop. olarak tüzel kişilik olduğunuz anlamına geliyor:
• İmza beyannamesi.
• ATO’nun verdiği ana sözleşmenin fotokopisi.
• Oda Sicil Kayıt harcı makbuzu.
Burada size 2 tane sert kağıttan oda antetli sicil belgesi veriliyor. Bunların mutlaka fotokopilerini çektirin. Ayrıca tüm yaptığınız harcama dekontlarının fotokopisini alın, daha sonra mali müşavire iletilmesi gerek.
8. Adım: Gazete için başvuru yapıyorsunuz. İstenilen belgeler:
• Oda sicil kayıt belgesi.
• ATO’nun verdiği sözleşmenin aslı. (ATO’da bu belge için aslı gibidir yaptırın mutlaka). Bu belgeden bakılarak yayınlanacak kelimeler sayılıyor. Size ödemeniz gereken miktar söyleniyor. İşte bu aşamadan işittiğiniz rakamdan dolayı gözleriniz fal taşı gibi açılıyor. Bir ltd. Ya da anonim şirketten bile istenmeyecek rakam koop.tan isteniyor. Çünkü tüm ana sözleşmeyi yayınlıyorlar. Bizden istenen rakam sadece gazete için 2150 lira idi. En az 5 adet kopya alma seçeneğiniz var. İsterseniz daha fazla da alabilirsiniz. Bir ay içinde yayınlatıp ticari gazetenin bir örneğini Koop. Gn. Md. göndermeniz gerekecek.
Mutlaka her makbuzun, size verilen her belgenin fotokopisini çektirin.
9. Adım: Altı adet defter gerekiyor. Yevmiye defteri, defter-i kebir, üye kayıt defteri, envanter defteri, yönetim kurulu karar defteri, müzakere defteri. Bunları muhasebecinize danışıp kaç sayfa istiyormuş öğrenin ve alın. ATO kaydı yapıldıktan hemen sonra bu defterleri notere götürün ve tasdik ettirin. Harçtan muaf olduğumuz için bu işlem sadece 108 lira tutuyor. Sonra dilerseniz makbuzları, gerekli evrakları ve defterleri muhasebecinize teslim edin.
10. Adım: Vergi Dairesi işlemleri. ATO numaranız ile vergi dairesine gidin. Vergi numarası almak istediğinizi belirtin. Buraya gitmeden yanınızda mutlaka ofis kira sözleşmeniz olmalı. Vergi dairesi ofisinize teftiş için bir kişi yollayacak. Gösterilen adresin gerçek bir adres olup olmadığı, ofis için uygunluğu tespit edilecek. Teftişe gelen memur birkaç defterinizin tasdik numarasını, muhasebecinizin vergi no/vergi dairesini ve hangi noterde işlem yaptığınızı soracak. Ertesi gün vergi dairesine tekrar gidip numaranızın yazdığı vergi kartınızı alabilirsiniz.
11. Adım: Ardından vergi levhanızı almak üzere muhasebecinize gidiyorsunuz. Adresinizin bağlı olduğu vergi dairesince online sisteme girilmiş olduğundan mali müşaviriniz vergi numaranızla giriş yaparak vergi levhanızı basıyor.
12. Adım: Bütün bu işlemler bittikten sonra vergi levhasıyla gidip kendinize bir adet kaşe bastırıyorsunuz. Üzerinde unvan, adres, sicil no, vergi dairesi ve vergi no. yazması gerekiyor. Kesinlikle telefon yazmamalı. Birde fatura kartı yaptırabilirsiniz ne de olsa bu fatura bilgileriyle koop. harcamalarınızı belgelemek için bolca fatura isteyeceksiniz.
13. Adım: Banka hesabı, istenen belgeler:
• Yönetim kurulu imza sirküleri.
• Ticari gazete yayınınız
• Ana sözleşme.
Noter onaylı imza sirkünüzün olabilmesi için genel kurulunuzu yapmanız, yönetim kurulu ve başkanını seçip karar defterine işlemiş olmanız gerekiyor. Bu nedenle genel kuruldan önce koop adına kurumsal banka hesabı açtıramıyorsunuz.
Tavsiyemiz, tüm sürece koşturabilecek en az iki kişinin yönetim kuruluna girmesi. Çünkü sürecin her aşamasında yönetimden iki imza isteniyor, buna banka da dahil. Bir diğer tavsiyemiz; bu bilgiler sürekli güncelleniyor, o nedenle işleme başlamadan önce gideceğiniz kurumu arayıp ya da gidip prosedürü öğrenin. Ama uğraşacak zamanımız yok, paramız var derseniz tüm bu işleri bir danışmana yaptırabilirsiniz (yaklaşık 3000 lira danışmanlık ücreti ile yapıyorlar tüm işlemleri). Biz toplam 6000TL civarında masraf yaptık. Daha ödememiz gereken genel kurul sonrası noter ve muhasebe masrafı da var.
Sonrasında da ihaleye 10dk kala koşturarak girdik ve kazandık ☺

Zor gibi gözüken ama içine girince tıkır tıkır ilerleyen bir süreç. Su gibi aksın işleriniz.

S.S. Ankara BBOM Eğitim Kooperatifinin resmi kuruluş günü 11 Şubat 2014, ama okul ihalesini 12 Şubat 2014’te aldık. Mutluluk gözyaşlarımızın sel olduğu12 Şubat günün önümüzdeki nice senelerde kutlanması dileğiyle…
Kolaylıklar, sevgiler, dayanışmayla.